У м.Турка урочисто освятили відреставрований римо-католицький костел

OLYMPUS DIGITAL CAMERA На урочисте освячення 27 вересня  костелу у Турці завітало  багато гостей із Польщі та сіл Турківського  району. Святкування підтримали віруючі Православної та Греко-католицької церкви міста, а на саме богуслужіння прибув і настоятель УПЦ МП о.Олексій.

Успенський костел (Костел Успення Пресвятої Діви Марії, пол. – Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny).

Первинно дерев’яний костел був побудований в 1730 році за кошти власника Турки Антонія Калиновського (пол. – Antoni Kalinowski), який запросив до Турки отців-єзуїтів і підтримав створення у місті місії єзуїтів. У 1743 році єпископ Вацлав Сераковський передав єзуїтам опіку над нечисленними міськими римо-католиками. В 1749 році в місті була заснована католицька парафія, яка проіснувала до моменту розпуску австрійським урядом ордену єзуїтів. Єпископ Йосип Керський 22 жовтня 1773 року відновив парафію у Турці — отець Михайло Ключевич, колишній єзуїт, став місцевим парохом. В 1777 році дерев’яний храм зруйнувався — місцева римо-католицька громада в 1778 році заклала фундамент і розпочала будівництво нового мурованого храму. В 1778-1779 роках недобудоване приміщення мурованої святині використовувалося для релігійних потреб.
Відомо, що в кінці XVIII століття храм мав п’ять вівтарів: зі старого костелу в новий були перенесені вівтарі Богоматері та святого Ігнатія (Лойоли), а ще додатково інстальовані вівтарі святої Теклі, Яна Непомуцького та Розп’яття. У 1828 році парафія придбала ще один вівтар — святого Антонія.
В XIX столітті храм повільно будувався (1846, 1862 роки). Завершеного вигляду костел набув після того, як у 1906-1914 роках був реконструйований за проектом архітектора Станіслава Маєрського. В 1914 року храм освятили лише з один тимчасовим вівтарем. В часи першої світової війни костел зазнав суттєвих пошкоджень. У 1926-1928 роках здійснено грунтовний ремонт споруди, зведення навколо неї нову муровану огорожу. 28 квітня 1927 року перемиський єпископ Анатолій Новак освятив Костел Успення Пресвятої Діви Марії. В 1930-х роках було здійснено розпис храму та зведено біля нього муровану дзвіницю.
Турківський парафіяльний округ територіально був найбільшим на теренах Галичини, охоплював понад 30 сіл, хоча кількість парафіян у 1913—1939 роках парафія сягала близько 3000 вірних. Окрім Успенського костелу та каплиці при лікарні на території турківського римо-католицького парафіяльного округу функціонували костели у Ясениці Замковій (Іоанна з Кентів, з 1914 р.), Розлучі (Франциска, з 1914 р.), Ільнику (1934 р.), Соколиках (Серця Ісуса, 1912 р.), Яворі (Різдва богоматері, з 1913 р.).

dscn1012_turka_1990Після II світової війни і приходу на Галичину «совєтів» костел з 1945 року припинив функціонування. Майно, яке пароху Ігнатію Кулаковському в 1945 році не вдалося вивезти до Польщі, було знищене. А храм до 1990 року використовували як господарське приміщення (склад), а згодом — як столярну майстерню.

Святиню повернули вірним у 1992 р. Після багаторічного ремонту костел частково відновлений. Сьогодні Успенський костел функціонує як головний храм нечисленної римо-католицької громади міста Турка.

 

 

 

 

Вы можите оставить комментарий, или поставить трэкбек со своего сайта.

Написать комментарий

XHTML: Вы можете использовать эти теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*