СТВОРЕННЯ 4-Х ОБ’ЄДНАНИХ ГРОМАД – ШАНС ЗБЕРЕГТИ ТУРКІВСЬКИЙ РАЙОН!

???????????????????????????????Останнім часом почастішали чутки про ліквідацію Турківського району і всі апелюють до слів, які в коментарі журналістам сказав перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В’ячеслав Негода. Він пояснив, що не бачить доцільності функціонування на території району, межі якого співпадають з межами ОТГ, районної ради та районної державної адміністрації. «В такому випадку виникає  необхідність вирішити питання про доцільність існування цього району, як окремої адміністративно-територіальної одиниці. Сьогодні в Україні є чотири таких райони: Лиманський – у Донецькій області, Народицький – у Житомирській, Старосинявський – у Хмельницькій та Сновський – у Чернігівській області. Їхні території є повністю територіями об’єднаних громад. У таких районах зникають правові підстави для функціонування відповідних районних рад, які відповідно до Конституції України є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, оскільки виключається можливість представлення таких спільних інтересів територіальних громад у зв’язку з їх фактичною відсутністю», – поінформував В’ячеслав Негода.

Тобто, якщо б на території Турківського району була створена одна громада, то тоді би були ліквідовані і райрада, і райдержадміністрація, і сам район. Це ми бачимо на прикладі вищезгаданих чотирьох районів в Україні, які будуть ліквідовані. Минулого року при обговоренні Перспективного плану Турківщини окремими політиками озвучувалася ідея об’єднання всіх сільських рад в одну Турківську громаду. До чого би це призвело, тепер розуміють всі. Здоровий глузд переміг і Турківська РДА подала пропозиції до Перспективного плану в складі 4-х громад, які і були затверджені обласною радою. За словами голови РДА О.Лабецького: «Ми розуміли наперед, якщо буде одна громада в межах району, то Турківський район точно зникне з карти України. Якщо в межах району буде створено декілька громад, тоді є шанс зберегти район, як це є в наших сусідів у Польщі. Тому райдержадміністрація активно працювала з головами сільських рад, агітувала їх до створення кількох громад в межах району.»

Обласна влада підтримала наші пропозиції і відповідно до Перспективного плану, затвердженого сесією Львівської обласної ради та поданого до Кабінету Міністрів України, у Турківському районі буде створено чотири громади: Турківську міську, Боринську селищну, Верхньовисоцьку сільську та Нижньояблунську сільську.

Тепер у нас є всі підстави для збереження району, оскільки при реформуванні місцевого самоврядування в Україні враховується досвід Польщі, де збережено два гірські повіти: Бещадський (населення 22 тис., площа 1139 км.кв., 3 гміни) та Ліський (населення 26,5 тис., площа 834,9 км.кв., 5 гмін.).

Чому саме збережено гірські повіти? А тому, що виконується Європейська хартія місцевого самоврядування та Європейська хартія про захист гір.

Враховуючи це райдержадміністрація та й районна рада протягом останніх двох років направили десятки листів до керівництва області та держави і народних депутатів України з пропозиціями при проведенні адміністративно-територіальної реформи зберегти гірський Турківський район, адже всі населені пункти нашого району мають статус гірських у відповідності до Закону України «Про статус гірських населених пунктів». Цим Законом визначено основні засади державної політики щодо розвитку гірських населених пунктів та гарантії соціального захисту громадян, що у них проживають, працюють або навчаються. Отже, комплексне забезпечення соціально-економічного розвитку даних населених пунктів, яким надано статус гірських, можливе тільки в єдиному адміністративному районі. У разі ліквідації гірських районів їх мешканці, що проживають у віддалених селах та хуторах, для отримання адміністративних послуг та оформлення необхідних соціальних виплат будуть змушені долати значні відстані складних гірських доріг. Ці обставини, безумовно, ускладнять життя місцевих жителів та, як наслідок можуть привести до соціальної напруги.

Що стосується децентралізації влади, то вона передбачає не ліквідацію районів, а передачу повноважень з району до об’єднаної громади і вже тоді на місці люди матимуть змогу отримати всі адміністративні послуги, а не їхати за довідкою до райцентру. Районні державні адміністрації будуть здійснювати тільки контрольні функції.

Також мусується теза, що через створення госпітальних округів, будуть ліквідовані райони. Однак це не означає що Турка не може бути центром госпітального округу. Так в постанові КМУ від 30 листопада 2016 р. № 932 «Про затвердження Порядку  створення госпітальних округів» визначено що госпітальний округ — це функціональне об’єднання закладів охорони здоров’я, розміщених на відповідній території, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги населенню такої території.

Зона обслуговування госпітального округу визначається своєчасністю прибуття до багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування, що не повинно перевищувати 60 хвилин, та повинна бути еквівалентна радіусу зони обслуговування 60 кілометрів за умови наявності доріг з твердим покриттям.

Зона обслуговування може бути меншою за відсутності шляхів сполучення чи особливостей рельєфу, які суттєво ускладнюють комунікації (ріки без мостів, гори).

Центром госпітального округу може бути населений пункт, що географічно є найближчим до центру округу, де розташована багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування.

Тут виникає питання чи може бути центром округу для наших населених пунктів Самбір, як що відстань із Гусного чи Либохори до Самбора понад 100 км. Зрозуміло, що в такому випадку центром госпітального округу мала б стати Турка, де є хороша сучасна лікарня, яка обслуговує не тільки жителів району, а й спортсменів, учасників АТО та людей з інвалідністю, перебуваючих у Західному реабілітаційно-спортивному центрі Національного комітету спорту інвалідів України.

Тож є надія що Турківський гірський район збережеться.

 

Микола Яворський, перший заступник голови РДА

 

Вы можите оставить комментарий, или поставить трэкбек со своего сайта.

Написать комментарий

XHTML: Вы можете использовать эти теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*