Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

images

Станом на 1 січня 2018 року в районі  проживає    85   громадян, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. З них: 10   – учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії тобто    7 – інваліди внаслідок аварії на ЧАЕС 3 постраждалих; 2- вдови учасників ліквідації аварії на ЧАЕС  1 категорії; 21 учасник 2-ї категорії;1 – ядерщик; (особи віднесені до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї кат.) ;6 учасників 3-ї категорії; 2 особи, які тимчасово працювали на території зони безумовного відселення; 15 осіб потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС. 28 дітей, які  постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

Категорія 1 – інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілі від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.

Категорія 2 – учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження протягом певного періоду часу з моменту аварії, а також особи, які постійно проживали у зоні обов’язкового відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення.

Категорія 3 – інші учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи, не віднесені до категорії 2.

 

В районі  проводиться постійна робота щодо посилення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Позитивним в частині оздоровлення чорнобильців є прийнята Кабінетом Міністрів України постанова від 23.11.2016 № 854 «Деякі питання санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» яка вступила в дію з 1 січня 2017  та відповідно до якої  інваліди-чорнобильці, та діти-інваліди, інвалідність яких пов’язана з наслідками аварії на ЧАЕС, мають змогу отримати  компенсацію вартості путівки відповідно до трьохстороннього договору між громадянином, санаторно-курортним закладом відповідного профілю (за вибором громадянина і згідно медичних показань) та органом соціального захисту населення  за місцем проживання громадянина.

Зміни також відбулися в частині пенсійного забезпечення для осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р. № 2148 внесено зміни до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою від 15.11.2017 р. № 851 внесено зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб – з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Крім того 1 січня 2018 року набуває чинності Закон України Про внесення зміни до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яким передбачено, частину першу статті 54 Закону доповнити реченням такого змісту: “Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв’язку смерті з Чорнобильською катастрофою”.

Проблемними залишаються питання відміни основних пільг, гарантованих державою, у тому числі навіть на лікування, для громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії та  постраждалих дітей. Відмінено право на санаторно-курортне лікування і для ліквідаторів 2-ї категорії.

Медичні пільги для всіх категорій

  • право на першочергове обслуговування у лікувально-профілактичних закладах та аптеках, щорічне медичне обслуговування, диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів, лікування в спеціалізованих стаціонарах;
  • безплатне придбання ліків за рецептами лікарів, а також безоплатне позачергове зубопротезування (за винятком зубопротезування із дорогоцінних металів та прирівняних по вартості до них).

Ці пільги поширюються також на неповнолітніх дітей померлих громадян, віднесених до категорій 1, 2, 3, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою. Для  категорії 1 додатково передбачено позачергове щорічне безплатне забезпечення санаторно-курортними путівками, а також одержання лікарняного листка на весь період лікування в санаторіях і спеціалізованих лікувальних закладах.

Житлово-комунальні пільги

На сьогодні збережено пільги, гарантовані державою чорнобильцям, у тому числі на оплату комунальних послуг.

Для категорії 1 та 2 також членам сімей чорнобильців, які проживають у жилих будинках (квартирах) усіх форм власності в межах норм призначається 50% знижка плати за користування житлом (квартирної плати, плати за утримання будинків), комунальними послугами (газ, електрична і теплова енергія, водопостачання, водовідведення та інші послуги) у межах середніх норм споживання, передбачених законом, телефоном (абонентна плата, оплата послуг електрозв’язку за місцеві телефонні розмови з квартирних телефонів).

Особам, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення, відшкодовується 50% вартості палива, придбаного в межах норм, встановлених для продажу населенню. У разі проживання у гуртожитку оплата за проживання провадиться у розмірі 50% встановленої плати.

Для категорії 1 – передача в приватну власність займаних ними та їх сім’ями квартир (будинків) державного та громадського житлового фонду незалежно від того, чи є зазначена особа наймачем чи членом сім’ї наймача та забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов (включаючи сім’ї загиблих або померлих громадян).

Для категорії 1 та 2 діє додаткова пільга – встановлення телефону з оплатою 50 % вартості його встановлення. А для категорії 3 – відшкодування 50% вартості палива, придбаного в межах норм, встановлених для продажу населенню, особам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення до відселення у будинках, що не мають центрального опалення.

Також законом передбачене покращення житлових умов для всіх категорій чорнобильців – відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва для тих, хто потребує поліпшення житлових умов та перебуває на квартирному обліку, а також відведення земельних ділянок для ведення особистого підсобного господарства, садівництва і городництва, будівництва індивідуальних гаражів і дач.

Це право надається також дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою, або опікуну (на час опікунства) дітей померлого. Також для чорнобильців передбачено право першочергового вступу до житлово-будівельних (житлових) кооперативів для тих, хто потребує поліпшення житлових умов.

Трудові пільги для всіх категорій передбачені у вигляді забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу. Надається також дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою, або опікуну (на час опікунства) дітей померлого.

Всі категорії мають право також на позачергове обов’язкове забезпечення їх дітей місцями у дошкільних закладах незалежно від відомчої підпорядкованості та вступ поза конкурсом до державних вищих закладів освіти, професійно-технічних закладів освіти та на курси для професійного навчання з обов’язковим наданням гуртожитку на час навчання тим, хто не має житла.

Транспортні пільги – право на безоплатний проїзд всіма видами міського та приміського транспорту  постраждалим категорії 1 (ліквідатори та потерпілі) та учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, а також право на забезпечення автомобілем – для категорії 1; інші податкові пільги  за місцем проживання.

 

До відома! Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII (далі — Закон № 76) унесено зміни до Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 27.02.1991 № 791а-XII. Зокрема, з 01.01.2015 скасовано «зону посиленого радіоекологічного контролю», проживання та робота в якій надавали право на пільги особам, які належали до 4 категорії «чорнобильців» (п. 2 розділу І Закону № 76). Одночасно пунктом 4 розділу І Закону № 76 виключено із Закону № 796 статтю 23, що встановлювала пільги для постраждалих, віднесених до 4 категорії.

Вы можите оставить комментарий, или поставить трэкбек со своего сайта.

Написать комментарий

XHTML: Вы можете использовать эти теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*