«Саме тут відбувалися найзапекліші бої у листопаді 1918 року», – Петро Франко про пам’ятник героям ЗУНР та УГА

У четвер, 1 листопада, на перехресті вулиць Листопадового Чину та Івана Огієнка урочисто відкриють пам’ятник, створений до 100-річчя Західноукраїнської  Республіки.

Місце встановлення пам’ятника обрали не випадково, адже історичні джерела свідчать, що тамтешня територія була стратегічно важливою для військового домінування.

«Ця територія мала військово-стратегічне значення. Січові стрільці перш за все захопили Фердинанські казарми, поруч була Колійова дирекція і неподалік Цитадель. Саме тут відбувалися бої за ці важливі точки. Окрім того, символізм місця ще й у тому, що неподалік – Собор святого Юра, у крипті якого похований Митрополит Андрей Шептицький, а він як відомо освятив перший прапор Українських Січових стрільців 28 жовтня 1917 року», – розповів почесний голова Всеукраїнського Товариства політичних в’язнів і репресованих Петро Франко.

Композиція пам’ятника складається із гранітної піраміди та бронзової стелли.

«Працюючи над пам’ятником, одразу стало ясно, що у ньому мають бути проявлені ті дві сили, ті два енергетичні потоки, які сформувавшись, піднесли утворення української держави. Ці дві сили – це політична воля, яка дозріла до того часу, та мілітарна сила. Процес творення цих сил був тривалий. Тому, бажаючи показати ці процеси творення, ми вирішили виявити їх у формі двох рук, що втримують полум’я, в якому формується наш герб – тризуб», – зазначив автор проекту пам’ятника героям ЗУНРу та УГА, художник Любомир Медвідь.

Облаштування території навколо пам’ятника дозволить утворити цікаве архітектурне розв’язання новоутвореної площі, центральним акцентом якої буде пам’ятник героям ЗУНРу та УГА.

«Феномен Західноукраїнської Народної Републіки є недооціненим в нашій історії. Від українців ніхто не сподівався дива створення власної держави. Не лише у Львові, а й в усій західній Україні відбулося творення державних органів влади, які зуміли чітко налагодити всі ділянки суспільного та державного життя. Творці ЗУНРу згодом були активними творцями в української держави в Карпатській Україні, проголошення акту 30 червня 1941 року, в діяльності ОУН-УПА. Тому вивчення історії ЗУНР повинні нам додати сили в побудові сучасної України, і найголовніше не повторити тих помилок, які здійснили наші попередники у той непростий час», – зазначив історик Микола Посівнич.

В межах відзначення 100-річчя утворення ЗУНР на Львівщині відбудеться покладання квітів до Меморіалу воїнам УГА на Личаківському кладовищі, масштабна Студентська хода від Франкового університету до Янівського кладовища, театралізоване військово-історичне дійство, під час якого відтворять події Листопадового чину тощо.

 

Вы можите оставить комментарий, или поставить трэкбек со своего сайта.

Написать комментарий

XHTML: Вы можете использовать эти теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*