Представники громад Турківщини ознайомились з успішними моделями місцевого розвитку в рамках навчального візиту до Бородянського району Київської області. Візит було організовано Ресурсним центром “Гурт” на замовлення Українського фонду соціальних інвестицій

11230594_837571159651357_7007778938468734206_n

Навчальний візит заслуговує на те, щоб більше розповісти про нього, досвід та людей, які стали надбанням цієї поїздки.
Цей візит є другим із трьох, які організовує УФСІ для своїх громад-партнерів із Вінницької, Львівської та Кіровоградської областей. Мета поїздки – демонстрація життєвих прикладів позитивних змін в громадах. Родзинка, на наш погляд в тому, що трансформація можлива в реаліях звичайних українських громад. А ось про чинники, які впливають на трансформацію ми і дізнавались підчас візиту.
Перша наша зустріч відбулась у Бородянській селищній раді. Групу з Львівщини вітали на своїх теренах голова районної ради Бородянського району та Бородянський селищний голова. Оскільки серед наших учасників було 4 сільських голови та мер міста, то мова йшла, значною мірою, про добровільне об”єднання громад в рамках адміністративно-територіальної реформи. Дізнались, що збори громад по обговоренню цієї складної теми в районі відбуваються практично щодня. Це є демонстрацією ініціативи знизу, коли люди беруть активну участь у прийнятті життєво важливих рішень. Також в сільській раді мова йшла про модель розробки та впровадження планів розвитку громади з залученням представників громадських організацій, місцевих ініціативних груп та вразливих мешканців громади.
Одразу після того, група відвідала загальноосвітню школу №2, де ознайомилась з досвідом партнерства між громадськими організаціями, органами місцевого самоврядування та державними установами на прикладі влаштування шкільного басейну, шкільного спортивного майданчику та реалізації низки соціальних ініціатив в школі.
Наступні зустрічі першого дня візиту відбулись у Фонді розвитку громад смт. Бородянка та Бородянському центрів соціально-психологічної реабілітації населення та його інформування з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи. Директор центру, пані Людмила, люб”язно розповіла, які партнерські проекти і ініціативи вдало реалізовуються на базі установи в партнерстві з Фондом громад. Одним із яскравих прикладів таких ініціатив є запровадження діяльності груп самодопомоги. Принцип діяльності таких груп в тому, щоб люди, які мають схожі життєві труднощі збирались в безпечному середовищі для того, щоб підтримати один одного, дати пораду, поділитись та розрадитись. Проблематика може бути самою різною. Були наведені прикладі групи людей із залежностями, групи молодих матусь, групи підприємців та інші. Як завжди, будь-яка ініціатива неможлива без ідейного та методичного лідера. Така людина в Бородянці є. Це пан Олександр, який і дав грунтовні відповіді на питання учасників.
Також в рамках навчального візиту відбулись ще декілька цікавих знайомств та відвідань, а саме знайомство з молодіжним лідером смт. Бородянки, паном Ростиславом, керівником громадської організації “Нова Хвиля”, який поділився досвідом роботи з грантовими програмами. Підчас відвідування двох локацій в селищі, майданчику для пляжного волейболу та паркового дитячого майданчику, пан Ростислав презентував результати проекту “Веселковий світ дитинства”. Учасників зацікавили ідеї організації зони комфортного перебування дітей та їх батьків в селищному парку, організація громадської бібліотечки, організація молодіжних турнірів з пляжного волейболу. Також всі задавали багато питань та отримували відповіді щодо нюансів роботи з європейськими грантодавцями, які, в тому числі, підтримали реалізацію вищезгаданих ініціатив.
Остання зустріч першого дня навчально візиту делегатів Львівської області до Бородянського району Київщини відбулась у невеличкому селі Новий Корогод, де учасники дізнались про досвід створення та координації робочої групи з розвитку громади та залучення мешканців громади до розвитку населенного пункту, ознайомились з резульатами проекту “Новокорогодський вернісаж”, побачили активне залучення школярів до розвитку шкільного етнографічного музею. Специфіка цієї громади в тому, що вона була штучно створена після катастрофи на ЧАЕС, всі її мешканці – вимушені переселенці. Продемонстровані ініціативи сформували думку, що єднання людей можливе за умови спільної праці та бачення мети, а також наявності місцевих лідерів.
Зустріч закінчилась дружнім спілкування та куштуванням не на що не схожих Новокорогодських вареників. Дуже смачні!
Другий день навчального візиту, який пройшов в Київі, був присвячений усвідомленню побаченого, напрацюванню власних планів дій, обговоренню перспектив та ризиків. Тренінгову частину візиту провів керівник РЦ “Гурт”, пан Богдан, яких в формі методики “Світове кафе” допоміг учасникам усвідомити, які саме дії треба запровадити, щоб покращити взаємодію місцевої влади та громади. В кінці тренінгу всі учасники мали можливість отримати одну із публікацій ресурсного центру на вибір та дізнатись де в подальшому можна отримувати корисну для їх громад інформацію.

Ну і висновки. Всі учасники були дуже задоволенні та натхненні після навчальної поїздки. Із того, що сподобалось найбільше та деякі думки представників громад:

– “Під лежачий камень вода не тече, треба діяти. Будемо продовжувати змінювати громади, аби сил вистачило” – Топорівський сільський голова Буського району, пан Ярослав.

– “Ми показали, що зміни при мінімальних ресурсах можливі. Тож апелювати до фінансових можливостей громад не завжди розумно. Іноді потрібно знайти активну людину в громаді та допомогти, підтримати її. І тоді результат точне буде. Людей залучати дуже важливо, важливо разом формувати усвідомлення спільної справи” – консультант із соціальних питань Львіського РП УФСІ, пані Наталія.

“Підчас візиту я зрозумів структуру проекту – зародження ідеї, бачення проекту, розробка плану дій, переговори з партнерами, впровадження” – директор Андрійської сільської школи Буського району, пан Павло.

“Мені сподобався приклад шкільного басейну із залученням коштів спонсорів. Також беру в свою скарбничку ідею організації шкільного етнографічного музею для збереження спадщинини рідного краю та активізації школярів” – громадський діяч Турківського району Львівської області, пан Микола.

” Я побачив приклади активізації та консолідації громади, залучення місцевих жителів. Було цікаво. Дякую” – сільський голова Турківського району, пан Степан.

– “Завжди йти вперед всупереч всіх проблем, залучати молодь до розвитку громади і за для її власного розвитку. Ось які висновки я зробила. А ще треба людям знову повірити в себе та можливий результат” – завідуюча дитячим садочком с. Сторонибаби Буського району, пані Надія.

– “Цікавий результат громади, яка сформувалась з нуля. Самоврядний статус таких громад як Новий Корогод не треба втрачати” – сільський голова з Дрогобичського району, пан Степан.

– ” Буду намагатись активізовувати нашу громаду, залучати до всіх проектів, не тільки грантових. Активізовувати навіть не в плані коштів, а в плані спільної роботи” – фахівець відділу економіки міськради м. Самбора, пані Оксана.

– “Громади тут беруться навіть за маленькими гранти, 5-10 тис.грн. У нас такого немає. А треба братись за все, напрацьовувати досвід” – пані Марія, керівник громадської організації Кам”янка-Бузького району Львівської області.

– “У нас від громадських організацій можна почути тільки критику влади. Вчора я побачив, що ГО до влади приходять як партнери. Ставлення до громадських організацій інше” – пан Богдан, с. Смереків, Жовківський район Львівська область.

– “У нас думають, що ГО має тільки критикувати владу . Потреба в дієвих громадських організаціях дійсно існує” – мер міста Буська, пан Ростислав.

– ” Я збираюсь підкинути ідею нашій сільській молоді щодо участі в проектах. Вони щось роблять самі, але тепер я бачу, що вони можуть повчитись, та робити це більш фахово” – завідуюча дитячим садочком с. Довголука, Стрийський район, пані Оксана.

– «Хто стукає – тому відкривають» – директор школи с. Задвір”я, Буський район, Львівська область, пан Антін.

– “Дуже важливий процес – як ми йдемо від ідеї до реалізації” – керівник ресурсного центру “Гурт”, пан Богдан.

https://www.facebook.com/usif.org.ua?fref=ts

 

Вы можите оставить комментарий, или поставить трэкбек со своего сайта.

Написать комментарий

XHTML: Вы можете использовать эти теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*