Організація Української Молоді «Спадщина» відзначила своє 30-річчя

Сьогодні, 31 березня, у Львівському театрі ляльок, відбулись урочистості з нагоди відзначення 30-річчя заснування Організації Української Молоді «Спадщина».

Привітав спадщанців і відзначив подякою голова Львівської ОДА Олег Синютка.

«Сьогодні нам є чим гордитися. Це створена 240-тисячна професійна українська армія, це поставлені на противагу ворогу українські системи залпового вогню і багато інших здобутків, які ми з вами зробили власними зусиллями. І я переконаний, що серед багатьох людей та справ, які зроблені, гордо стоїть організація «Спадщина». Закликаю вас бути активними задля нашої спільної перемоги», – наголосив Олег Синютка.

Участь у заході взяли активні члени організації, колишні учасники та друзі «Спадщини». Серед них співзасновник організації, Голова Верховної Ради України Андрій Парубій.

«Нації формуються на культурі, але є один важливий фактор, який допомагає цій культурі перемагати та поширюватися. Це – дух, навіть своєрідна відчайдушність. І саме цей дух і відчайдушність творили героїчні зміни і у всесвіті у і нашій країні. І коли ми зібралися 30-ть років назад, саме мої побратими мали дух і неймовірну відчайдушність в той період кинути виклик всьому навколо», – розповів Андрій Парубій.

В межах заходу підбили підсумки 30-річної діяльності Організація Української Молоді «Спадщина».

 

Довідково  

Ідея створення організації виникла у серпні 1987 року у чотирьох студентів медучилища: Тараса Родцевича, Богдана Малєрика, Тараса Говзана та Ярослава Кашуби. Згодом до них приєднались Андрій Клімашевський, Андрій Холодян, Василь Бурий і Микола Кацал, Андрій Парубій.

Перші установчі збори щодо створення підпільної молодіжної організації, яка б боролася за визволення України, відбулися на квартирі в Миколи Кацала 28 березня 1988 року. У травні того ж року у містечку Комарно на могилі героїв УСС і УПА побратими прийняли урочисту присягу на вірність Україні та національній ідеї.

Першим програмним документом організації став «Декалог українських Націоналістів», переданий їм колишнім бійцем УПА Михайлом Вітром.  Гербом ОУМ «Спадщина» обрали стилізовану традиційну українську восьмикутну зірку, в центрі якої розміщений тризуб. Зірка, – символ традицій і тяглості поколінь, а тризуб — відданність українській ідеї.

У грудні 1988 року спадщанці охороняли антирадянський мітинг , саме тоді організація вперше відкрито заявила про своє існування та продемонструвала патріотичну позицію. На той час організація займалась збором спогадів ветеранів УПА та створенням співочих колективів, які виступали в селах, на підприємствах, виконували козацькі та повстанські пісні, намагаючись пробудити національну свідомість. Спадщанці вели пошук та відновлення могил воїнів УПА та УСС, зокрема на горі Маківка та Ключ, брали участь в охороні політичних мітингів, через що неодноразово мали сутички з силовими структурами.

У 1989-1990 році самотужки видавали газету «Спадщина» (усього 15 чисел). У Львові виготовляли макет, який літаком відвозили у Прибалтику, де він роздруковувався, і готові матеріали таємно переправляли назад до Львова.

1 січня 1990 року на честь уродин Степана Бандери спадщанці вперше підняли червоно-чорний прапор над Високим замком.

29 березня 1990 року  В. Боднар  поклав музику  на слова А.Парубія  і так з’явився гімн організації — «В спадок залишили нам батьки наші славні».

У серпні 1990 р. було проведено перший наметовий табір біля села Сопіт, на місці куреня УПА «Бойків». У січні 1991 року «Спадщина» відновила відзначення бою під Крутами. Вулицями міста урочистою ходою зі смолоскипами пройшли 300 членів організації.

Після здобуття Україною незалежності потреба у радикальних діях відпала, і постало питання: «Що ж робити далі?» Порадившись, більшість тодішніх членів організації вирішили, що потрібно спрямувати свою діяльність на витворення нової генерації української молоді, що здатна творити сильну сучасну Українську державу. У зв’язку з такою зміною пріоритетів діяльності організації, у лютому-березні 1992 року був проведений перший набір юнацтва віком 13-14 років по школах Львова.

«Спадщина» зробила вагомий внесок у популяризацію та поширення українського рукопашу «Гопак».

З 1999 року налагодили співпрацю з національно-орієнтованими молодіжними організаціями в Європі. Відтак було проведено спільні табори в Франції та Україні. У січні 2001 року відбулась поїздка вертепних груп центральною Україною. У 2003 р. ОУМ «Спадщина» започаткувала конкурс вертепів між молодіжними організаціями Львова.

У 2008 році, під час святкування 20-ої річниці з часу створення «Спадщини», було презентовано однострій, який і зараз залишається  зовнішньою ознакою приналежності до організації. Спадщанці носять однострій на офіційних заходах, таборових шикуваннях тощо.

Серед діяльності організації традиційними залишились відвідування маршів та мітингів, зокрема кожного року юнацтво та провід беруть участь у марші до Дня Героїв.

Спадщанці показали активну громадянську позицію на Революції гідності у 2013 році, зокрема, вони одними з перших стали учасниками мітингу 24 листопада. Безпосередньо під час зимових події на Майдані члени «Спадщини» брали участь в координації та створені загонів Самооборони не лише в Києві, а й у Львові; займалися пошуком та забезпеченням протестувальників необхідними речами , проводили агітаційні роботу.

Зараз організація активно підтримує військових в зоні АТО, а деякі спадщанці стали учасниками бойових дій на Сході України.  За роки свого існування ОУМ «Спадщина» модернізувала свою діяльність, успішно відповідаючи на виклики часу.

 

Вы можите оставить комментарий, или поставить трэкбек со своего сайта.

Написать комментарий

XHTML: Вы можете использовать эти теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*