Олександр Лабецький : «Сам не беру і вам не рекомендую…»

DSCN5071Наближається термін 100 днів з того часу , як очільником Турківської районної державної адміністрації було призначено Олександра Лабецького. Зазвичай, зі зміною очільника в громаді ширяться різні думки…. З приходом на посаду керівника РДА Олексанра Лабецького переважають сподівання на позитивні зміни в районі.

Нагадаємо, 29-річний Олександр Лабецький відомий в Турківському районі громадський діяч, депутат районної ради. Закінчив Львівський банківський інститут за спеціальністю «економічна кібернетика», зараз опановує право у Львівській комерційній академії.

Пройшов весь Євромайдан і став учасником трагічних подій 20 лютого на Інститутській у Києві. Снайпер поранив Лабецького в ногу і в плече. Згодом він став співзасновником Спілки поранених майданівців «Нескорені».

На пошту сайту «Турка – перлина Карпат» надійшло багато запитань , які відвідувачі сайту хотіли б поставити новому очільнику. Нещодавно я звернувся до Олександра Лабецького з проханням дати відповіді на деякі з них саме напередодні 100-денного терміну перебування на посаді. Олександр Миронович люб’язно погодився дати відповіді на всі запитання , не зважаючи на мої попередження , що деякі з них можуть бути незручними , а в чомусь , може , і провокативними.

— Які Ваші перші враження про стан господарства району з точки зору очільника РДА ?

— Прийшовши на цю посаду , зрозумів що в РДА дуже обмежене фінансове забезпечення , необхідне для ефективної роботи (канцтовари, транспорт , паливо).

Що стосується господарства району то найперше мене вразила цифра – 99% дорожного полотна доріг в районі в жахливому стані. На 80% з них ремонтні роботи проводилися 25 років тому.

В бюджетних закладах (медицина , освіта та ін.) дуже роздуті штати . Як результат , реально , до кінця року не вистачає 13 млн грн. фонду зарплати (це місячний фонд бюджетної сфери району).

Відразу ж довелося включитися в роботу по забезпеченню мобілізаційних заходів. Загалом зрозумів , що роботи дуже багато , доведеться працювати з ранку до вечора.

Якщо підсумувати все , то я застав господарство району в плачевному стані.

— Чи будете звітувати перед громадою Турківського району про виконану роботу за 100 днів перебування на посаді ? Якщо так , то коли цього можна чекати ?

— Намагаюся постійно подавати інформацію про роботу РДА в засобах масової інформації (газета, радіо, інтернет). Оперативну інформацію постійно публікую на своїй сторінці в Фейсбуку , даю відповіді на запитання. Під час постійних поїздок районом провожу зустрічі з громадськістю , на яких інформую громади про роботу РДА , відповідаю на питання.

Напевно , можна буде організувати зустріч в сесійному залі , якщо громадськість буде цього вимагати.

А ще можна , наприклад , організувати масове прибирання міста а на завершення поговорити , розказати, прозвітувати про виконану роботу, дати відповіді на болючі питання , переконати… 🙂

Роботи дуже багато , а часу – катастрофічно не вистачає.

— Чи плануються радикальні кадрові зміни в РДА ? Адже йдучи на посаду голови РДА , Ви йшли з гаслом: ” Старі кадри – гальмо роботи нової влади… “

— Я і зараз залишаюся прихильником цього гасла. Кадрові зміни в РДА будуть , однозначно.

Я попередив керівників багатьох структурних підрозділів про те , що вони підуть у відставку.

Однак , небагато кадрових змін відбулося за три місяці. Тут є декілька причин. Основна з них – це недостатній в нашому гірському районі кадровий резерв на заміщення ключових посад. Треба також відмітити низькі посадові оклади зважаючи на теперішній рівень цін. Саме це було причиною відмови більшості перевірених людей з моєї команди. Їх можна зрозуміти – утримувати сім’ю при зарплаті в 1500 грн сьогодні неможливо.

Крім того , кожен з теперішніх керівників структурних підрозділів залишив в своїй галузі такі «хвости» , які ще довго доведеться «розгрібати» їх наступникам ( є вже відповідні висновки перевірок ДФІ і т.і). Тому деякі питання треба вирішувати саме з цими працівниками.

Прийшовши на посаду , я був дуже радикально налаштований. Однак , я всім пояснив , що основним критерієм в моїй оцінці працівника є його добросовісна праця. Я намагався якось стимулювати людей до плідної роботи. Але через три місяці зрозумів , що , навіть , зважаючи на кадровий голод , з тими старими кадрами я вже працювати не зможу. Прихований і неприхований саботаж , відкрита протидія та блокування рішень не дозволять в такій команді ефективно працювати.

Підсумовуючи сказане можу запевнити , що саме радикальні кадрові зміни в РДА незабаром відбудуться. Можу сказати більше – мабуть , ще до виходу цього матеріалу один з керівників відділів піде у відставку і буде оголошено конкурс на заміщення його посади.

— Чи можливе залучення громадських організацій до співпраці з владою для ефективного управління районом ? Чи не плануєте Ви створення неформальних дорадчих органів, які б допомагали розробляти стратегії розвитку в різних сферах господарства району ?

Створена громадська рада про голові РДА , в яку влилися нові сили ( представники Майдану , учасники АТО та представники громадських організацій ). Проводяться постійні зустрічі з громадськістю.

Я запропонував громадськості розробку стратегії розвитку Турківщини 2015-2025 . В цьому вбачаю позитивний момент. Адже не може РДА розробляти стратегію , а потім сама ж її виконувати.

Загалом , я відкритий до конструктивної співпраці.

— Чи будуть розроблятись РДА якісь конкретні пропозиції щодо збереження Турківського району як адміністративно-територіальної одиниці ? Наразі відомо лише про одне звернення до ВРУ. Можливо доцільнішим було б звертатись до Міністерства регіонального розвитку , будівництва та житлово-комунального господарства , яке розробляє пропозиції для ВРУ ? І не просто звертатись , а напрацювати реальні пропозиції.

— Є відповідні звернення до ВРУ , до обласної ради , до ОДА , до міжвідомчої комісії ОДА.

Я звернувся в Інститут регіональних досліджень імені М.І.Долішнього Національної академії наук України , який в результаті досліджень надав наукову записку з рекомендаціями по збереженню району , в якій висвітлено всі переваги такого утворення для держави.

Разом з науковцями розроблена концепція гірського району. Крім того розроблено проект Закону України «Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку у гірських зонах України»

В цьому контексті хочу сказати , що проведена велика робота по розробці перспективного плану формування спроможних територіальних громад району. Якщо користуватися «Методикою формування спроможних територіальних громад» , затвердженою постановою Кабінету Міністрів України 8 квітня 2015 року, то в нашому районі мало би залишитися 3 територіальні громади. Однак , враховуючи пропозиції Інституту регіональних досліджень імені М.І.Долішнього Національної академії наук України , комісія при райдержадміністрації розробила перспективний план згідно з яким формуються 8 спроможних територіальних громад. Нам вдалося переконати комісію з питань реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади , що зона доступності потенційних адміністративних центрів в гірській місцевості повинна бути не 20-25 кілометрів , як пропонується «Методикою …» , а становити 10-15 кілометрів , що для нашого району можливе при наявності 8 громад .

26 травня сесія облради буде розглядати та затверджувати перспективні плани. Сподіваюся , наш план затвердять саме в такому вигляді.

— Чи проводиться Вами (вашим заступником) робота щодо запобігання корупції серед працівників райдержадміністрації ? Якщо так , то які саме кроки вже здійснені і які результати виконаної роботи ?

— Створено антикорупційний комітет , долучені до цієї роботи громадські організації. Проводяться наради , перевіряється інформація , яка поступає (навіть та, що циркулює на рівні пліток). Це робота, якої не видно неозброєним оком , але , впевнений, в майбутньому вона принесе результати.

З перших днів на цій посаді я зібрав керівників і заявив : «Сам не беру і вам не рекомендую. Хто буде помічений в якихсь корупційних діях , буде жорстоко покараний.»

В перші ж дні зібрав представників правоохоронних органів , довів своє бачення та розставив пріоритети : на першому місці – боротьба з корупцією , на другому – забезпечення мобілізаційних заходів та захист правопорядку. Саме ці напрямки діяльності правоохоронців вважаю головними на даний час.

— Які зміни плануються у керівництві освітою району , позаяк освіта , а особливо кадрові призначення вчителів , – найкорумпованіша сфера ? Чому Ви не прийняли усну заяву заврайво про відставку ?

—Почну з останнього. В чинному законодавстві немає такого поняття як усна заява. Якщо хтось хоче йти у відставку , він пише заяву , а не переказує через когось.

Стосовно кадрових змін , то за підсумками навчального року та тих відгуків які вже є , будуть прийняті відповідні рішення. Цілком очевидно – зміни будуть.

— Ви неодноразово стверджували , що ніхто , крім нас самих , нам не допоможе. Цей принцип підтримується громадою. Яка робота була проведена особисто Вами щодо покращення рівня життя в районі, покращення економічної ситуації, залучення інвесторів … ?

— Якщо є яма на дорозі , то ніхто крім нас її не засипле. Не приїде з Києва міністр, не приїде , скажімо , президент США і не засипле її. В поїздках районом , спілкуючись з головами місцевих рад – закликаю , прошу , переконую братися за роботу. Голова РДА та Голова райради , навіть якщо вони дуже дбають про район , вдвох нічого зробити не зможуть. А якщо врахувати 33 голів місцевих рад , а в кожного є 16-18 депутатів , а в кожного депутата є активні друзі і знайомі , то набирається значна армія , яка реально може щось зробити на місцях.

Для прикладу , підприємствами Автодору , яким за підтримки спонсорів було виділено кілька тон пального , проводиться в селах району ремонт доріг (підсипка гравію, ремонт аварійних ділянок і т.і.) при активній участі місцевих громад.

Активно працюємо по залученню державних коштів для ремонту доріг. Зокрема , на ремонт дороги Бориня-Мохнате вдалося залучити 9 млн. грн.. Це більше ніж залучили Старосамбірський та Сколівський райони разом взяті.

Для залучення інвестицій постійно ведемо переговори з потенційними інвесторами. Зокрема , проведено переговори з інвесторами на предмет розміщення в районі деревообробних виробництв. Були проведені зустрічі на теренах району , вивчаються наявні потужності для розміщення виробництв.

Оприлюднено інвестиційні пропозиції в різних сферах виробництва. Великих успіхів , наразі , немає. Зважаючи на важку економічну ситуацію в країні , приватний бізнес утримується від вкладання коштів у нові виробництва.

Стосовно теми вітроелектростанцій , яка зараз активно обговорюється , можу з впевненістю сказати , що такі об’єкти в районі будуть. Проблемою тут є визначитися з забудовником , який би , дійсно , розвивав цей бізнес і вклав певні кошти в розвиток інфраструктури району. На даний час ситуація з вітроенергетикою на рівні попередніх домовленостей. Це вже тягнеться декілька років , але реальних зрушень нема. Є вже декілька потенційних інвесторів , які мають бажання займатися цим бізнесом на Турківщині. Я вже мав одну зустріч з представниками Карпатської ВЕС. Обговорили загальні питання , залишили лист… Гадаю , дійсно зацікавленому інвестору варто було би активніше ініціювати зустрічі , подавати пропозиції , проводити переговори, шукати компроміси.

Вірю в те , що існуючі напрацювання дадуть свої плоди у вигляді притоку інвестицій в район.

— На одній із останніх колегій ОДА, голова ОДА – Синютка О.М. дав розпорядження всім керівникам районів постійно публікувати проекти розпоряджень РДА , які стосуються прав громадян і є публічними. Проте , на сайті Турківської РДА таких проектів немає. Чому ? Чи будуть вони публікуватися в майбутньому ?

— Бачив вже це питання в соцмережах. Дав доручення відповідальному працівнику. Причиною затримки публікацій розпоряджень були певні технічні проблеми , які вдалося подолати. Надалі розпорядження будуть регулярно публікуватися на офіційному сайті РДА.

— Чи плануєте Ви балотуватися в депутати Львівської облради ?

— Почну з того , що я є членом команди об’єднання громадських організацій ( в Києві , у Львові) і , зокрема , Спілки поранених майданівців «Нескорені». На останніх зібраннях вироблено бачення саме участі наших активістів в обласних та районних радах . Якщо я буду балотуватися , то лише по мажоритарному округу. До того часу люди будуть мати змогу оцінити мою роботу та прийняти рішення.

Хочу зауважити , що для голови РДА дуже важливо мати підтримку в облраді. Якщо голова РДА має статус депутата облради , набагато легше вирішувати , наприклад , питання залучення бюджетного фінансування , лобіювання проектів , які сприяють розвитку району і т.і.

Рішення про участь у виборах буду приймати в серпні-вересні за підсумками моєї роботи в районі. Якщо я побачу , що зможу зробити для району ще більше , а депутатський мандат мені в цьому допоможе , я буду звертатися до громадськості щоб вони мене підтримали в передвиборчих перегонах. Якщо громада підтримає моє рішення , то я піду на вибори.

— Яку політсилу Ви готові підтримати на майбутніх виборах до місцевих органів влади ?

— Всі сили , крім ПР , КПУ та опозиційного блоку , мають право бути представлені в місцевих радах . В тому числі ті конструктивні сили , які вже є у ВРУ , а також нові політсили , в яких представлені майданівці, учасники АТО , молоді грамотні економісти, юристи, політологи … Вірю , що до виборів з’являться нові здорові сили , які зможуть багато зробити для розвитку місцевих громад та процвітання України.

— Як Ви ставитеся до люстрації , про яку так багато говорять в громаді Турківщини ? Чому вона сьогодні «буксує ?

— Головна причина – недосконалість існуючого законодавства , в якому існує багато «дірок» , що дозволяють уникнути люстрації. Можливо , зараз , в зв’язку з прийняттям пакету законів про декомунізацію та відкриттям архівів , це питання зрушиться. Гадаю , це дасть можливість виявити справжню «п’яту колону». Адже не лише в останні декілька років розвалювали країну , її почали розвалювати значно раніше. Сподіваюся , що всі ці останні законодавчі ініціативи та вдосконалення закону про люстрацію приведуть до того , що вона , нарешті , ефективно запрацює.

— Що б Ви хотіли побажати нашим краянам ?

— Перемоги на сході. Щоб якнайшвидше живими і здоровими повернулися наші хлопці , знайшли себе в мирному житті , щоб держава гідно оцінила їх ратний подвиг.

Хочу побажати нам всім витримки та бажання працювати. Бажаю всім стати спроможною громадою та справжніми господарями на своїй землі.

Розмову вів Василь Ланчак

 

 

Вы можите оставить комментарий, или поставить трэкбек со своего сайта.

Написать комментарий

XHTML: Вы можете использовать эти теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*