Натуральні продукти бджільництва і їх використання

На Землі немає більш загадкових і корисних комах, а ніж бджоли.

Чи варто їх утримувати? У кожному разі варто. Саме усвідомлення того, що ви робите щось гарне для збереження здоров’я свого і природи, її живих істот, – є винагородою. Самі пасічники здорові люди – вони менше хворіють онкозахворюваннями, мають стійкий імунітет до любих інших захворювань по причині бджолиних ужалень, вживання якісних бджолопродуктів.

Бджоли вимагають любові, у бджоляра повинне виникнути бажання займатись ними, придбати певні теоретичні знання і навички, придбати все необхідне для ведення бджільництва (вулики, інвентар і бджіл), а також мати велике терпіння, бо бджоли все – таки жалять, і не завжди винагороджують сторицею, як кажуть бувалі люди – мед гіркий.

Скажу відверто: у злих, бездушних, нещирих і ледачих людей бджоли довго не живуть. Через два – три роки вони злітають, або гинуть як би не старався майбутній пасічник. Такий взаємозв’язок свідчить про спорідненість людини з чудом природи – бджолою. Можна багато говорити про ведення бджільництва: утримання пасіки, про самих бджіл, про їхні хвороби та проти епізоотичні заходи, але у мене сьогодні тема: НАТУРАЛЬНІ ПРОДУКТИ БДЖІЛЬНИЦТВА ТА ЇХ ВИКОРИСТАННЯ.

Основний продукт бджільництва це – мед. Зібраний мед з різних медоносів буває різної якості і виду. Мед зібраний з якогось одного виду медоносу має назву монофлорних (гречаний, соняшниковий, ріпаковий і інші). Мед зібраний з різних квітів – поліфлорний, він більш цінний, тому, що містить усі ті корисні речовини, які знаходяться в різних медоносах. У наших краях переважає мед поліфлорний.

Мед біологічно цінний продукт, досить складного складу і містить усі необхідні для життя людини вітаміни і мікроелементи, більше ста інгредієнтів у різних кількостях, близький до плазми крові і швидко засвоюється організмом (на 100%), високоенергетичний.

Медом лікують різні хвороби. Наприклад, прийнятий на теплій воді за 1.5 – 2 години до їди – мед знижує кислотність шлунку, а випитий з холодною водою безпосередньо перед їдою – підвищує кислотність шлунку.

Мед, якщо його поєднувати з лікарськими травами, овочевими і фруктовими соками – найперші ліки від простудних хвороб, гострих і хронічних легеневих (бронхіти, пневмонії, туберкульоз, астма та інші), серцево-судинних захворювань (аритмії, інфаркти, інсульти, стенокардії і інші), покращує формулу крові.

Застосовується мед і для очищення гнійних ран, загоєння опіків, лікування шкірних хвороб, оскільки володіє бактерицидними властивостями.

Якщо про якісний мед здебільшого відомо, то треба сказати про мед, який не відповідає якісним показникам або фальсифікований.

Насамперед мед повинен бути густий, його водність повинна становити 16 – 21 %, якщо вологи в меді більше, він буде киснути. Причиною бродіння може бути підвищення вологість меду, коли його відкачали незапечатаним восковими кришечками, а може й вбирати в себе воду з навколишнього середовища при неправильному зберіганні, тому, що мед гіроскопічний (у сирих приміщеннях, в не добре закритій тарі). Зберігати мед потрібно при температурі 5 – 10 градусів у сухих приміщеннях без різких запахів у посуді з скла, алюмінію, дерева(липа), харчової пластмаси.

Мед доброякісний кристалізується, а не закристалізований мед свідчить про його не зрілість, високу водність. Термін кристалізації меду залежить від виду рослин, з яких зібрано мед. Кристали утворюються навколо пилкових зерен і в спеціальних лабораторіях (з точністю до 100%)  встановлюють про походження меду по будові пилкових зерен. У кожної рослини – будова їх різна.

Щільність меду доброякісного повинна бути 1.48. Це означає, що в посуді, об’ємом 1 літр, може міститись 1.5 кг меду з вологістю 16% і 1.47кг з вологістю 20%. До речі замерзає мед при температурі -36 градусів Цельсію і при цьому його об’єм зменшується на 10%

Основними якісним показниками меду являється його вологість, діастазне число, процентний вміст гідроксиметилфорфуролу і багато інших показників, але це все визначається лабораторно.

Мед не можна нагрівати вище 37%, так як в ньому руйнуються більшість вітамінів і білкових елементів. А при розплавлення, при високих температурах утворюється отруйна речовина – гідроксиметилфорфурол, який негативно впливає на кістковий мозок людини.

При температурі 90 градусів назавжди розрухається кристалічна структура меду і він вже не зможе закристалізуватися.

При температурі 50 градусів мед втрачає свої бактерицидні властивості і аромат.

При температурі 40 – 60 градусів руйнуються фітонциди рослин (рослинних антибіотиків).

Витримка меду при температурі 50 – 60 градусів і вище понижує його ферментативну властивість – різко зменшується діастазне число, активісті інвертази.

Важливим показником якості меду є його діастазне число – це фермент, який бджоли виділяють для розчеплення крохмалю і чим більше діастазне число – тим кращий мед, вища його якість. У штучного меду діастаза менше 5 одиниць Готе. По Державному Стандарту в меді повинно бути не більше 21% води, не більше 7% сахарози, діастазне число не менше 5 одиниць Готе, а цукрів не менше 79%. Наприклад в майського меду діастазне число повинне бути не менше 13 одн., для акацієвого неменше 7 одн., для гречаного не менше 24 одн..

Ще один показник, який характеризує якість меду – вміст в ньому механічних домішків, які діляться на: природні бажані (пилок), природні небажані (бджоли, кусочки сот, личинки) і посторонні (порох, зола, різні добавки, фальсифікат), а також механічні видимі (пісок, щепки дерева, волокна, волосся, бджоли) і невидимі.

Зрілість меду визначають при температурі 20 градусів намотуючи його на ложку, як намотується – значить зрілий, як стікає – значить в ньому більше 21% води.

Ще один продукт фальсифікації, що продається людям як натуральний мед – цукровий мед. Його отримують в результаті переробки бджолами цукрового сиропу.

Крім явної фальсифікації, яку проводять з медом, слід віднести і те, що якщо пасіка знаходиться в невеликій віддалі до хімічних підприємств, цукрових заводів, тваринницьких ферм – бджоли забруднюють мед цукристими речовинами з цих підприємств, особливо в безвзятковий період. Поставити на пасіці на повувалки з слабким соляним розчином, щоб бджоли не крутились біля туалетів і гноєсховищ у пошуках соленої води. Крім того мед може забруднюватись залишками препаратів, якими пасічник обробляє бджоли для профілактики і лікування бджіл від хвороб, а також при зборі їх з забруднених рослин, під які вносились гербіциди, інсектициди та інші хімічні речовини. Кожен продукт бджільництва повинен відповідати стандартам і зберігатись відповідно стандарту як і кожен лікувальний препарат.

Порушення приведених норм стосовно якості меду можна назвати фальсифікацією, за що тепер передбачена карна відповідальність.

При розміщенні пасік біля автодоріг ближче 3 км і ближче 80 км від промислового підприємства зі шкідливими викидами в повітря, або ближче 20 км від промислових центрів, відбувається забруднення меду і всіх бджолопродуктів різними хімічними речовинами (свинець, сірка, бензол, формальдегід і інші), особливо важкі метали і радіонукліди(цезій-137 і стронцій-90) тому, що навіть незначна кількість цих речовин викликає в організмі людини різні захворювання.

Органічний мед це – мед без хімічних домішок.

Вы можите оставить комментарий, или поставить трэкбек со своего сайта.

Написать комментарий

XHTML: Вы можете использовать эти теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*