На Турківщині планують відзначати 100 років першого бою українських січових стрільців

999999911 серпня під головуванням голови районної державної адміністрації Михайла Гакавчина  відбулося засідання організаційного комітету  з відзначення 100-ї річниці першого бою українських січових стрільців.

Заплановано провести просвітницькі та мистецькі заходи з відзначення 100-ї річниці першого бою українських січових стрільців, у бібліотеках району тематичні книжкові виставки, в загальноосвітніх навчальних закладах відкриті уроки на тему: «Герої не вмирають», «Січові стрільці – УПА – Майдан – АТО – продовження боротьби за Україну»,  забезпечити упорядкування пам’ятного знаку українським січовим стрільцям, провести молебень присвячений 100-й річниці першого бою українських січових стрільців.

За підсумками засідання дано відповідні доручення.

 

Довідково:

Після розгрому австро-угорських військ під Львовом 10 вересня 1914 року російські війська почали наступати і в Карпати. На перекриття проходів через перевали були підкинуті австро-угорські війська, в тому числі і Січові Стрільці. 17 вересня сотня Осипа Семенюка прибула до Сянок в розпорядження австрійського полковника Дрекслера. Тут вона була обмундирована і озброєна. А вже 25 вересня російські кінні стежі із Розлуча направилися до перевалу. Того ж дня дві чети сотні, що вийшли в напрямку Турки, стрілися з кінним роз’їздом кубанських козаків, які за день до того зайняли Турку. На дорозі між Сянками і Верхнім січовики зробили засідку. Підпустивши близько до себе супротивника, чета Пеленського накрила їх надійним вогнем. Декілька козаків упало від куль, а решта кинулася вростіч, залишивши кількох солдат і коней. Це була одна із перших бойових сутичок січовиків із неприятелем, котра дещо затримала маршовий наступ козацької дивізії на Ужоцький перевал.  26 вересня 1914 року сотня Семенюка першою з легіону Січових Стрільців дала в Сянках бій двом козачим полкам, що тривав від ранку до сутінок. Цівки крісів так нагрілися, що витікаюча змазка окропом обпікала руки. По вокзалу вдарили австрійські гармати. Від вибуху складених там снарядів він обрушився, хоронячи під собою російських солдатів. Стрільці вивезли поранених та завантажили австрійську батарею на платформи і зникли в тунелі. Вони сподівалися, що незабаром повернуться. Це відчув душею стрілець Фірчук, який мовив: “Так, так, товариші, ми відступаємо, але відступаємо з крісом в руках. А бог дасть, то повернемось ще… Сьогодні ми пережили вели­ку історичну хвилину… Це ж перший раз за 300 років українець зі зброєю у руках стрінувся з москалем”. Ці перші бої в Карпатах і започаткува­ли збройні визвольні змагання українського народу. Великі бої йшли  і за гору Ополоник, що знаходиться західніше Сянок, на якій до сьогод­ні збереглися окопи. Загинули тоді кільканадцять сотень солдат су­противників. Над ними звершилась людська справедливість, бо солдата не винні за війни і тому заслуговують однакової шани. На перевалі разом похоронено 363 полеглих офіцерів і солдатів обох воюючих сторін А вбитих Січових Стрільців поховали велично на громадському цвинтарі Сянок в присутності сотень людей. Відправив молебень декан Олексій Хтей.

Під час боїв село зазнало значної шкоди, знищено базу відпочинку та туризму. У першій половині жовтня російські війська були витіснені з нашого терену, але вже наступного місяця знову загриміли гармати 5 селі панував голод та епідемії. Через Сянки разом з австрійськими військами тікають євреї.

 

 

Вы можите оставить комментарий, или поставить трэкбек со своего сайта.

Написать комментарий

XHTML: Вы можете использовать эти теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*