На Львівщині апробовано новий туристичний маршрут «В Стільсько до Білих Хорватів»

rasshiryayut-geografiyu-otdykha 

Департамент міжнародного співробітництва та туризму облдержадміністрації відкриває для гостей, туристів та мешканців області невідомі куточки рідного краю, скарби, залишені нашими предками в рамках   проекту «Невідома Львівщина».

Цієї неділі апробовано новий туристичний маршрут «В Стільсько до Білих Хорватів», розробку і впровадження якого здійснює творчий колектив Громадської організації «Підкова» та археолог, кандидат історичних наук Орест Корчинський, який є автором відкриття та дослідником Стільського городища вже впродовж 30 років.

Маршрут проходить по території Миколаївського району за маршрутом м.Миколаїв – с.Стільсько – с.Дуброва – Стільське городище – с.Ілів.

Об’єктами туристичного відвідування у м.Миколаєві є печерні храми білих хорватів VIIІ-Х ст. в урочищі Чорна гора.

В с.Стільсько туристи оглядають панораму Стільського городища, що є одним із унікальних історико-культурних комплексів (VIIІ-Х ст.), осередком общинної та великосвітської влади Великої (Білої) Хорватії, який складається зі скель, печер, жертовників, підземних лабіринтів, княжого дитинця оборонних валів.

Укріплена площа Стільського городища становила 250 га і  була найбільшою зі всіх аналогічних давньослов’янських місць такого типу. Загальна довжина оборонних стін становила 10 км. Унікальний комплекс є непересічною пам’яткою давньої української історії та культури, що немає аналогів на європейському континенті.

Далі за маршрутом розташоване село Дуброва, де можна оглянути храмові комплекси з жертовним велетенським каменем, декілька скельних масивів, а також греблі на річці Колодниці, які свідчать про водне сполучення давнього міста з Дністром. На скелях у північній околиці села видно рукотворні вруби і виямки, які, очевидно, служили опорою для дерев’яних конструкцій – башт і стін частини городища або сторожових веж. Над південною околицею села височіє скеля, яка має назву Дірявець.

Інша назва скелі – Столовий камінь, оскільки її верх рівний, як стіл. Ще інші називають скелю Храмом Сонця. Поруч розташований скельний масив з витесаними у ньому кімнатами-печерками, в яких, можливо, мешкали служителі язичницького культу. На скелі теж можна побачити східці, видовбані в камені, та поздовжні вертикальні пази.

Останнім пунктом нового маршруту є село Ілів, яке розташоване у вузькій долині, вздовж невеликої річки Іловця. На Токаревій горі, що височить над південною околицею села, у давнину існувало городище, де досі збереглися сліди двох концентричних оборонних валів та ровів. Тут також на схилі розташовані три печери VIIІ-Х ст., одна з яких  печера-кімната, видовбана у скелі людськими руками. Очевидно, в Ілові, як і в сусідньому Стільську, було городище та капище білих хорватів.

Розробка та відкриття нового маршруту стали ще одним кроком на шляху до популяризації унікальних туристично-привабливих місць, які розташовані на Львівщині, і які не є широко відомими.

Довідка:

Понад тисячу років тому на Українському Прикарпатті була країна слов’ян, відома як Велика або Біла Хорватія, про яку вперше повідомляє імператор Візантії в X ст. Костянтин Багрянородний у книзі «Про управління імперією». Хорвати тричі згадуються  у давньоруському писемному джерелі «Повісті минулих літ». Важливі відкриття зробили дослідження археологічної експедиції НАН України у 80-тих років XX ст.

Стільське городище занесено до державного реєстру нерухомих пам’яток України.

 

Вы можите оставить комментарий, или поставить трэкбек со своего сайта.

Написать комментарий

XHTML: Вы можете использовать эти теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*