Літературні та інтелектуальні дискусії – на Львівщині стартував 83-й Міжнародний Конгрес ПЕН

18 вересня у актовій залі Франкового університету, відбулось урочисте відкриття 83-ого Міжнародного Конгресу ПЕН. Захід об’єднав представників 65 ПЕН-центрів з усього світу.

Темою цьогорічного Конгресу стало відстоювання правди у добу пропаганди.

«Три роки тому росіяни переступили східний кордон України. В той же час в Москві почалась пропаганда щодо дій влади Києва. Пізніше українські та російські спікери спростовували неправдиві слова Кремля. Свобода має ціну. І це ціна 2000 життів наших солдат, це ціна великих втрат землі та майна та майже 2 мільйони біженців, які змушені втікати від російських терористів», – зазначив президент Українського центру Міжнародного ПЕН-клубу Микола Рябчук.

На важливості відстоювання правди та боротьби із пропагандою наголосила і президент Міжнародного ПЕН  Дженіфер Клемент.

«Дуже важливо саме в цей період української історії стояти на українській землі. І важливо сьогодні говорити про пропаганду і брехливі антисемітські слова, які розділили український народ. Російська пропаганда змішала правду з вигадкою і отруїла людські думки і серця. Брехня болить і знищує», – наголосила Дженіфер Клемент.

Із успішним стартом плідних дискусій літераторів та інтелектуалів з усього світу привітав голова Львівської ОДА Олег Синютка. Очільник області висловив дяку усім учасникам, які сьогодні разом із українцями стоять на захисті інформаційної правди.

«Сьогодні важливий день для української історії і для Львівщини зокрема. Три роки тому ми всі українці пліч-о-пліч вийшли щоб стати за свободу за правду, за можливість кожної людини відстояти свою позицію. Сьогоднішнє відкриття це вдячність тим людям, які ціною власного життя, ризикуючи, відстоюють інтереси правди. Міжнародний Конгрес ПЕН у Львові – це великий вияв довіри, це велика вдячність за те, що українці і Україна сьогодні мають позицію. Я дякую за те, що ви сьогодні з Україною і українцями. Своєю присутність ви сьогодні демонструєте, що українська держава – це держава правди та символ боротьби за неї не лише від російської агресії, але будь-якої брехливої пропаганди», – зазначив Олег Синютка.

Відтак впродовж Конгресу понад 230 лідерів думок, поетів, перекладачів, видатних письменників, журналістів, істориків, публіцистів та редакторів із 101 країни світу говоритимуть чотирма мовами – англійською, французькою, іспанською та українською – про літературу, творчість та свободу слова.

Також в межах заходу відбудеться засідання делегатів Міжнародного ПЕН-клубу та низка відкритих подій, панельних дискусій, літературних читань, презентацій і зустрічей.

Серед зіркових гостей 83 Міжнародного Конгресу ПЕН – нобелівський номінант Адам Загаєвський, Пітер Померанцев, Пол Остер, сучасні українські письменники Юрій Андрухович, Андрій Курков, Сергій Жадан, Олена Стяжкіна та інші.

Події заходу відбуватимуться на таких локаціях: готель «Дністер», Львівський національний університет імені Івана Франка, Центр імені митрополита Андрея Шептицького.

 

Довідково

ПЕН-клуб (International PEN) є вагомою міжнародною неурядовою організацією, яка об’єднує професійних письменників, редакторів і перекладачів від 1921 року. Його назва утворена від англійського слова «pen» – ручка, що є водночас абревіатурою слів Poets, Playwrights, Essayists and Novelists – «поети, драматурги, есеїсти, романісти». Також до ПЕН-клубу входять журналісти, історики, видавці, загалом понад 25 000 членів із усього світу. ПЕН-клуб перебуває у формальних консультаційних зв’язках з ЮНЕСКО і має спеціальний консультативний статус в Економічній і Соціальній Раді ООН. Це одна із найстаріших організацій, яка бореться за права людини й одна з перших міжнародних письменницьких організацій. Свого часу до ПЕН-клубу належали Джозеф Конрад, Бернард Шоу, Герберт Уелс, а очолювали його Джон Голсуорсі, Генріх Белль, Маріо Варгас Льйоса.

Президентами Українського ПЕН-центру були поет Микола Вінграновський, правозахисник і публіцист Євген Сверстюк, філософ і релігієзнавець Мирослав Маринович. Нині організацію очолює Микола Рябчук – публіцист, письменник і науковець.

 

Вы можите оставить комментарий, или поставить трэкбек со своего сайта.

Написать комментарий

XHTML: Вы можете использовать эти теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*