Інтерв’ю голови райдержадміністрації Олександра Лабецького народному часопису Турківщини “Бойківщина”

DSCN5071НАСТАВ ЧАС ОБ’ЄДНУВАТИСЯ

У лютому Верховна Рада України проголосувала Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», яким регулюються відносини, що виникають у процесі добровільного об’єднання громад сіл, селищ, міст. Зараз цей Закон уже вступив у силу. Це означає, що громади (сільські, селищні, міські ради) можуть, за згодою, об’єднуватися. Принцип такого об’єднання цікавить багатьох наших читачів, тому ми попросили дати коментар з цього приводу голову Турківської РДА Олександра Лабецького.

– Найперше, що у складі об’єднаної територіальної громади не може існувати іншої територіальної громади, яка має свій представницький орган місцевого самоврядування, – розпочав розмову Олександр Миронович. – Якщо, наприклад,  об’єднувалися б Боринська селищна рада і сусідня – Нижньовисоцька сільська рада, одна з них втрачає статус органу місцевого самоврядування. Другий принцип – територія об’єднаної громади має бути нерозривною. При об’єднанні, наприклад, Хащівської і Лімнянської сільських рад не може претендувати в таке об’єднання Завадівська сільська рада, якщо між ними є територія турківської     громади.    Об’єднана територіальна громада має бути розташована в межах території однієї області. Якщо є бажання у якоїсь громади з одного району об’єднатися з громадою із сусіднього району, то для цього необхідно звернення обласної ради, з поданням до Верховної Ради України щодо зміни меж відповідних районів.

Ініціаторами такого        об’єднання можуть бути сільський, селищний, міський голова, не менше як третина депутатів від загального складу місцевої ради, члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи або органи самоорганізації населення, якщо вони представляють не менше третини членів відповідної територіальної громади. Далі йде довга процедура із обговорення, схвалення і затвердження рішень – на сесіях місцевих рад, в облдержадміністрації, обласній раді. Процес довготривалий: від трьох місяців – до півроку.

Кожний населений пункт, що входитиме до складу  об’єднаної територіальної громади, обиратиме собі старосту, який буде мати статус посадової особи місцевого самоврядування і стане членом виконкому об’єднаної громади.

– Якою є методика формування добровільного об’єднання територіальної громади?

– Спочатку необхідно визначити потенційні адміністративні центри. Зони доступності потенційних адміністративних центрів спроможних територіальних громад визначають з урахуванням доступності послуг у відповідних сферах, зокрема часу прибуття для надання швидкої медичної допомоги у невідкладних випадках та пожежної допомоги, що не має перевищувати 30 хвилин на відстані 20-25 кілометрів дорогами з твердим покриттям. Така відстань може бути зменшена у разі відсутності доріг з твердим покриттям чи особливостей рельєфу, що унеможливлює сполучення (ріки без мостів, гори). Тому ми, разом з іншими гірськими районами області ,ініціюємо встановити відстань 10-15 кілометрів. Адміністративним центрами такої громади можуть бути як районний центр, так і ті населені пункти, які історично колись були районними центрами – м.Турка, смт. Бориня, с. В. Висоцьке. Також потенційними адміністративними центрами можуть бути визначені населені пункти, територія яких не охоплюється зоною доступності вищевизначених центрів: Бітля, Верхня Яблунька, Вовче (Лімна), Ясениця. Вимога до них така: мати частково розвинуту інфраструктуру, освітній заклад І-ІІІ ст., приміщення для розміщення органів місцевого самоврядування для надання послуг, зокрема у сфері освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального господарства та приміщення для розміщення державних органів, що здійснюють повноваження щодо правоохоронної діяльності, реєстрації актів цивільного стану та майнових прав, пенсійного забезпечення, пожежної безпеки, казначейського обслуговування.

– Чи є вже пропозиції з об’єднання громад?

– Відповідно до статті 11 Закону, облдержадміністрації мають подати перспективний план формування громад. За дорученням облдержадміністрації, враховуючи пропозиції Інституту регіональних досліджень імені М.І.Долішнього Національної академії наук України (директор – доктор економічних наук, професор В.С. Кравців), комісія при райдержадміністрації розробила 7 проектів паспортів спроможних територіальних громад, з центрами у м.Турка, смт. Бориня, с. В. Висоцьке, Бітля, Верхня Яблунька, Вовче (Лімна), Ясениця. Це проект, а відповідно до пункту 9 Методики формування громад, територіальна громада ,розташована на однаковій відстані від потенційних адміністративних центрів, може визначатися, до якого центру приєднуватися, наприклад, Нижньояблунська сільська рада – до Верхньої Яблуньки, Борині чи до Турки. Є також проблеми, куди приєднуватися селам Дністрик-Дубовий та Ясенка-Стецьова.

– А якою буде державна підтримка добровільного об’єднання територіальних громад?

– Держава здійснює фінансову підтримку добровільного об’єднання територіальних громад сіл, селищ, міст шляхом надання       об’єднаній територіальній громаді коштів у вигляді субвенцій на формування відповідної інфраструктури, згідно з планом соціально-економічного розвитку такої територіальної громади. Зокрема таким громадам буде залишатися 60 відсотків податку з доходів фізичних осіб.

Проте як буде проходити процес об’єднання, як на нього відгукнуться громади, покаже час. Необхідно розуміти, що в процесі об’єднання буде проходити і децентралізація влади, яка передбачає передачу повноважень з району до об’єднаної громади, і вже на місці люди матимуть змогу отримати всі адміністративні послуги, а не їхати за довідкою до райцентру. Тобто замість одного райцентру, буде декілька мікрорайонів  (адмінцентрів). А як ми бачимо, села поблизу райцентру більш розвинуті, тоді як села на периферії фінансуються за залишковим принципом. В результаті адмінреформи отримаємо в районі декілька центрів розвитку, довкола яких матимуть розвиток всі інші громади.

Наші сусіди, поляки, йшли довгим шляхом, але на сьогоднішній день їхні гміни процвітають. Тому нам необхідно також рухатися до децентралізації влади й одночасно розбудови інфраструктури в нових адміністративних центрах.

Розмову вела

Ольга Тарасенко.

 

Вы можите оставить комментарий, или поставить трэкбек со своего сайта.

Написать комментарий

XHTML: Вы можете использовать эти теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*