ГРВІ та грип: ознаки, симптоми, профілактика. Що таке ГРВІ?

ГРВІ – це гострі респіраторні вірусні інфекції які об’єднаються за симптомами; захворювання протікає в легшій формі, про те в окремих випадках ці інфекції можуть викликати певні ускладнення, особливо тих органів та систем, які уже дають певний збій в роботі. Про те вони не можуть зрівнятися за симптомами з грипом. Щоб з’ясувати ступінь ризику потрібно провести аналіз крові і тоді точно буде встановлений вірус, що атакував організм.

Ознаки та симптоми ГРВІ:

 • хвороба проявляється поступово і найчастіше починається з стомлюваності і зовнішнього прояву вірусу, наприклад, нежиті;
 • на наступний день після активації захворювання проступає сухуватий кашель, який з часом трансформується в мокрий (відхаркувальний);
 • після перенесеної ГРВІ можна підхопити інші захворювання протягом наступних трьох тижнів.

Грип – на що звернути увагу?

Найбільш болісно протікає саме грип А. Щороку вірус грипу мутує, про те і всесвітня фармакологія не стоїть на місті, саме з цієї причини наполягають на щорічній вакцинації населення.

Вірус грипу переміщається від людини до людини тільки повітряно-крапельним способом, цей вірус виявляє високий рівень контагіозності, відповідно, більша частина населення буде піддана захворюванню. Даний вірус проявляє себе протягом двох – трьох діб, максимальний час, після якого проявляються симптоми хвороби – 5 діб. Саме і в цей період вірус веде активне життя в дихальних шляхах, при цьому істотно пригнічується миготливий епітелій, який виконує роль природного фільтра для легень. За рахунок ураження епітелію інші віруси мають повний і безперешкодний доступ до легень, що може закінчитись бронхітом або запаленням легень.

Ознаки та симптоми грипу.

 • Грип приходить несподівано і в лічені години повністю охоплює організм.
 • Грипу властиво різке підвищення температури (інколи до 40.5̊ ), підвищена чутливість до світла, ломота в всьому організмі, а також болі головні і м’язові, сухий кашель, біль у горлі.
 • У першу добу захворювання грипом немає нежиті, що властиво тільки даному вірусу А.
 • Найбільш активна фаза грипу припадає на 3 – 5 день захворювання, а остаточне одужання приходить на 8 – 10 день.
 • Враховуючи, що інфекція вражає судини, саме з цієї причини можливі крововиливи: ясенні, носові.
 • Після перенесеного грипу можна підхопити інше захворювання (так як падає імунітет) протягом наступних трьох тижнів. Такі захворювання найчастіше протікають дуже болісно і можуть закінчитись летальним результатом.

Джерело хвороби та шляхи передачі вірусу грипу типу А є люди, а також деякі тварини (наприклад свині, морські ссавці, коні, котячі, собаки, домашні та дикі птахи). Інфекція поширюється повітряно-крапельним шляхом (можливе зараження через контакт із інфікованими предметами).

При пташиному грипі резервуаром служить хворий птах. Зараження людини можливе через безпосередній, близький контакт із хворим чи мертвим птахом (дотик), вживання сирого, або недостатньо термічно обробленого м’яса, або сирих яєць хворих птахів.

Фактори ризику захворювання:

 • Тривале перебування на близькій відстані (до 1.5 – 2м) від хворого на грип без захисту (захисна маска для обличчя) а також будь який контакт без маски «обличчям до обличчя».
 • Без посередній контакт із пацієнтом, або інфікованою особою, або із зараженими предметами.
 • Недостатня гігієна рук, тому що руки хворого – джерело вірусу не менш значне, ніж рот і ніс. Паперові гроші – джерело поширення вірусів.
 • Перебування у місцях значного скупчення людей у сезон захворюваності грипом.
 • Віруси годинами зберігають свою активність у сухому, теплому і нерухомому повітрі, але швидко руйнуються в прохолодному вологому і рухомому повітрі.

Інкубаційний період (скритий період) від початку захворювання до появи перших проявів хвороби та період заразливості триває 1 – 7 днів (у середньому 2 дні). Період заразливості у дорослих – один день і до п’яти днів після появи симптомів. Хворі з важкими порушеннями імунітету можуть виділяти вірус протягом декількох тижнів або місяців.

При появі перших проявів захворювання грипом треба дотримуватись постільного режиму, не відвідувати масових заходів, не йти на роботу, обмежити доступ хворого із здоровими.

Будь-яке вірусне захворювання перенесене «на ногах» може негативно позначитись на здоров’ї в майбутньому. Тому що можливі ускладнення, найбільш поширеними є – пневмонія, бронхіт, отит, стрептококова ангіна, загострення супутнього хронічного захворювання. В організмі поражаються ті органи і системи, які уже дають певний збій в роботі, тобто слабка ланка.

У будь якому випадку необхідно звернутися до лікаря для отримання рекомендації фахівця що до стратегії лікування.

Профілактика грипу ділиться на специфічну і не специфічну. До специфічної відноситься вакцинація – це основний метод профілактики. Не специфічні методи запобігання захворюванню грипом – це ізоляція хворих протягом семи днів від появи симптомів з боку дихальної системи; гігієна рук – під час сезону грипу і особливо у випадку близького контакту з хворим; миття рук водою з милом після кожного контакту з пацієнтом, користування туалетом, перед їжею або дотиком ділянки рота та носа після чхання, після повернення додому з вулиці; прикривати рот одноразовим носовичком під час кашлю або чхання; уникати натовпу; часто провітрювати приміщення.

До профілактики любого захворювання а особливо вірусного відноситься підвищення імунітету, шляхом загартування організму, недопустимість шкідливих звичок (так як руйнується здоров’я) і особливо слід звернути увагу на якісне харчування природними натуральними органічними продуктами.

До групи ризику відносяться діти і дорослі старші 65 років, астматики, діабетики, хворі різними хронічними захворюваннями, вагітні.

Як вберегти себе від грипу й паніки.? Лікування ГРВІ й грипу зокрема – це не ковтання пігулок! Це створення таких умов, щоб організм легко з вірусом боровся. Перше лікування – це пиття, пити треба багато різних вітамінних чаїв, компотів, соків, відварів лікарських трав, сухофруктів і інше для того щоб не допустити зневоднення організму від високої температури.

Харчування цих захворюваннях має бути легке – вуглеводне. Добре діє сольовий розчин (1 ч. л. на 1 л теплої перекіпяченої води) промивати рот, ніс, горло.

При ураженні верхніх дихальних шляхів ніякі відхаркувальні засоби не потрібні, вони тільки посилюють кашель. Ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіт, пневмонія) взагалі не піддаються самолікуванню. У цій ситуації необхідно звертатися до лікаря.

Вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнення. Не ускладненні вірусні захворювання лікують в основному народними засобами, ускладненні захворювання потребують специфічного традиційного медичного лікування.

Що потрібно знати про коронавірус.

Коронавіруси – це велика родина респіраторних вірусів, що можуть спричиняти захворювання від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому. Основними клінічними ознаками та симптомами коронавірусу є гарячка та утруднене дихання, кашель, іноді нудота, діарея. Однак нинішня ситуація в Китаї більше нагадує спалах атипової вірусної пневмонії з вищевказаними симптомами. Епідемію спричинив новий тип вірусу (2019-nCoV), що викликає захворювання у ссавців і птахів. Встановлено, що Уханьський коронавірус має тваринне походження, ймовірно його природним «резервуаром» є летючі миші.

Механізм зараження, шляхи та фактори передачі інфекції такі: можлива передача вірусу від тварини до людини контактним шляхом та під час вживання недостатньо термічно оброблених м’ясних продуктів; передача вірусу від людини до людини відбувається крапельним шляхом. Про це засвідчили захворювання серед медичних працівників які контактували з хворими.

Доступної вакцини проти коронавірусу немає. На даний час проводиться лише симптоматичне лікування. Лікування нового захворювання противірусними препаратами, антибіотиками та народними засобами абсолютно не ефективне.

Рекомендації ВООЗ для населення щодо профілактики можливого зараження коронавірусом: уникати контакту з хворими, бездомними, дикими тваринами або зіпсованими продуктами тваринного походження; дотримуватись правил безпечного поховання або знищення мертвих тварин; не вживати в їжу сирих або недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження; часто і ретельно мити руки водою з милом і дотримуватись правил особистої гігієни; особливо уникати тісного контакту з хворими людьми, що страждають на ГРВІ; особи, що являють собою групу професійного ризику (працівники бойні, ветеринари, а також ті, що займаються поводження з живими тваринами та продуктами тваринного походження) особливо повинні бути насторожені щодо цих симптомів вірусних інфекцій.

Збудник нового коронавірусу та механізм передачі недостатньо вивчені, тому являється доцільним нагадати про основні принципи зниження та загального ризику гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ). Люди з симптомами ГРВІ повинні дотримуватись правил етикету щодо кашлю та респіраторної гігієни. Зважаючи на ріст захворюваності на ГРВІ та грип в Україні, ці заходи є доцільними скрізь і у будь якій час. У разі появи симптомів у будь-кого, а особливо у мандрівників, які були в подорожі по інших країнах рекомендовано звернутися до лікаря і повідомити про подорож.

Санітарний фельдшер відділу державного

нагляду за дотриманням санітарного законодавства

Турківського районного управління ГУ

Держпродспоживслужби у Львівській області           М.Ф.НАДИЧ

 

Вы можите оставить комментарий, или поставить трэкбек со своего сайта.

Написать комментарий

XHTML: Вы можете использовать эти теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*