Договір оренди землі на стадії переоформлення: чи сплачувати орендну плату?

Якщо платник продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди та не отримав письмового заперечення від орендодавця, то до укладання нового договору оренди слід сплачувати орендну плату відповідно до умов попереднього договору.

Про це повідомила т.в.о. директора департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Людмила Гончаренко.

“Як пояснює територіальне управління Державної податкової служби, що згідно з пп. 14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України,  плата за землю – обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, а орендна плата – обов’язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою”, – зазначила Людмила Гончаренко.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ПКУ), а платником орендної плати – орендар земельної ділянки (п. 288.2 ПКУ).

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4 ПКУ).

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про оренду землі» (надалі – Закон) договір оренди землі припиняється, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено.

Однак, згідно ст. 33 Закону після закінчення строку, на який було укладено договір оренди, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення такого договору на новий строк.

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії такого договору.

До листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк орендар додає проєкт договору.

Орендодавець у місячний строк розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проєктом договору оренди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і в разі відсутності заперечень укладає договір оренди. У разі оренди земель державної та комунальної власності укладення договору здійснюється на підставі рішення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у власність або користування згідно ст. 122 Земельного кодексу України (надалі – ЗКУ). За наявності заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 ЗКУ).

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ст. 126 ЗКУ).

При цьому річна сума платежу не може бути меншою розміру, встановленого пп. 288.5.1 ПКУ.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні нового договору оренди землі можуть бути оскаржені в суді (ст. 33 Закону).

У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов’язки можуть виникати з рішення суду (п. 5 ст. 11 Цивільного кодексу України).

Додатково наголошують в департаменті про те, що з липня 2020 року почали діяти нові правила поновлення договору оренди землі у відповідності до прийнятого Закону України № 340-IX від 05.12.2019 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/340-20#Text).

Усі охочі також можуть переглянути онлайн-лекцію на тему: «Поновлення договорів оренди землі» у Правовому клубі «PRAVOKATOR», де спікером виступила Віталія Шепега, начальник відділу взаємодії з суб’єктами державної реєстрації та підвищення кваліфікації державних реєстраторів Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) – https://www.youtube.com/watch?v=L3D79hZWIbc&t=1s

 

Вы можите оставить комментарий, или поставить трэкбек со своего сайта.

Написать комментарий

XHTML: Вы можете использовать эти теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*