До 100-річчя першого бою Українських січових стрільців

1

Героїчні сторінки боротьби за державну незалежність належить нашим мужнім пращурам, добровольцям, з яких був сформований Легіон Українських Січових Стрільців. У серпні 1914 року було створено українське військове формування, яке на початку XX століття, в період Першої світової війни, стало заключним акордом епохи галицько-українського відродження і своїми військовими змаганнями наблизило державну самостійність України. Нині ж історія повторюється… Минуло сто років, проте і сьогодні наші українські військові знову ведуть таку ж боротьбу.

Після розгрому австро-угорських військ під Львовом 10 вересня 1914 року російські війська почали наступати на Карпати. На перекриття проходів через перевали були перекинуті австро-угорські війська, в тому числі і Січові Стрільці. 17 вересня сотня Осипа Семенюка прибула до Сянок в розпорядження австрійського полковника Дрекслера. Тут вона була обмундирована і озброєна. А вже 25 вересня російські кінні стежі із Розлуча направилися до перевалу. Того ж дня дві чети сотні, що вийшли в напрямку Турки, стрілися з кінним роз’їздом кубанських козаків, які за день до того зайняли Турку. На дорозі між Сянками і Верхнім січовики зробили засідку. Підпустивши близько до себе супротивника, чета Пеленського накрила їх надійним вогнем. Декілька козаків упало від куль, а решта кинулася вростіч, залишивши кількох солдат і коней. Це була одна із перших бойових сутичок січовиків із неприятелем, котра дещо затримала маршовий наступ козацької дивізії на Ужоцький перевал. 27 вересня 1914 року сотня Семенюка першою з легіону Січових Стрільців дала в Сянках бій двом козачим полкам, що тривав від ранку до сутінок. Цівки крісів так нагрілися, що витікаюча змазка окропом обпікала руки. По вокзалу вдарили австрійські гармати. Від вибуху складених там снарядів він обрушився, хоронячи під собою російських солдатів. Стрільці вивезли поранених та завантажили австрійську батарею на платформи і зникли в тунелі. Вони сподівалися, що незабаром повернуться. Це відчув душею стрілець Фірчук, який мовив: «Так, так, товариші, ми відступаємо, але відступаємо з крісом в руках. А бог дасть, то повернемось ще… Сьогодні ми пережили велику історичну хвилину… Це ж перший раз за 300 років українець зі зброєю у руках стрінувся з москалем” (Календар-альманах «Червона Калина», 1936). Ці перші бої в Карпатах і започаткували збройні визвольні змагання українського народу. Великі бої йшли і за гору Ополоник, що знаходиться західніше Сянок, на якій до сьогодні збереглися окопи. Загинули тоді кільканадцять сотень солдат су­противників. Над ними звершилась людська справедливість, бо солдата не винні за війни і тому заслуговують однакової шани. На перевалі разом захоронено 363 полеглих офіцерів і солдатів обох воюючих сторін А вбитих Січових Стрільців поховали велично на громадському цвинтарі Сянок в присутності сотень людей. Відправив молебень декан Олексій Хтей.

З метою відзначення цієї історичної дати прийнято розпорядження голови райдержадміністрації Василя Гакавчина, згідно якого заплановано провести просвітницькі та мистецькі заходи: у бібліотеках району тематичні книжкові виставки, в загальноосвітніх навчальних закладах відкриті уроки на тему: «Герої не вмирають», «Січові стрільці – УПА – Майдан – АТО – продовження боротьби за Україну», забезпечити упорядкування пам’ятного знаку Українським січовим стрільцям, 25 вересня в актовому залі Турківської районної ради провести конференцію, присвячену 100-й річниці першого бою Українських січових стрільців, де будуть запрошені науковці, вчителі історії району, бібліотекарі району, краєзнавці та провести 27 вересня 2014 року на Ужоцькому перевалі біля пам’ятного знаку Українським січовим стрільцям молебень та урочисті заходи, присвячені цій визначній даті.

 

 

 

Вы можите оставить комментарий, или поставить трэкбек со своего сайта.

Написать комментарий

XHTML: Вы можете использовать эти теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*