Діяльність із захисту прав дитини на Львівщині потребує активізації – Юрій Павленко

Діяльність із захисту прав дитини на Львівщині потребує активізації. Про це заявив Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко під час брифінгу за результатами інспекційної поїздки до Львівської області 30-31 січня.

Разом з тим, Уповноважений Президента підтримав обласну програму на 2013 рік щодо відкриття 10 дитячих будинків сімейного типу і прийомних сімей у кожному районі області та позитивно оцінив рішення обласної ради про виділення з обласного бюджету 5 млн гривень на ці потреби.

При цьому, наголосив Юрій Павленко, необхідно активізувати розвиток сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. За його словами, у прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу виховується 282 дитини, що становить 10% від загальної кількості дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування (2801) – цей показник значно нижчий, ніж у середньому по Україні (12,2%). «У 2012 році темпи влаштування дітей у прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу дещо збільшились порівняно з попередніми роками, однак усе ще багато дітей-сиріт не реалізували своє право на виховання в сім’ї», – констатував він.

Разом із розвитком сімейних форм виховання дітей-сиріт, за словами Ю.Павленка, має бути затверджена обласна програма реформи інтернатних закладів, а також у найкоротші терміни – програма забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. Він повідомив, що регіональна програма забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, на період до 2015 року не затверджена обласною радою в установлені строки. При цьому, зазначив Уповноважений Президента, ситуація в області є критичною. «Із загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, тільки 18% дітей мають житло на праві власності», – сказав він.

Уповноважений Президента з прав дитини також акцентував увагу на недостатньому розвитку позашкільної освіти. Як він повідомив, за даними МОНмолодьспорту, у Львівській області найнижчий показник охоплення дітей позашкільною освітою – 21%. «Водночас, за даними обласного управління освіти, цей показник становить 40%. Такі розбіжності свідчать про недостовірність даних і потребують проведення повного аудиту позашкілля для з’ясування об’єктивної ситуації», – наголосив він. Він додав, що у цій роботі слід врахувати позитивний досвід міста Самбір, в якому 60% дітей мають можливість займатись у гуртках і секціях.

Крім того, Юрій Павленко звернув увагу Львівської ОДА та Львівської міської ради на необхідність покращення та оновлення матеріально-технічного забезпечення Центру творчості дітей та юнацтва Галичини «Погулянка» (м. Львів).

Говорячи про інклюзивну освіту у школах області, Юрій Павленко констатував недостатній її розвиток. Так, за його словами, у Львівській області функціонують 15 закладів з інклюзивним навчанням, кількість дітей, охоплених інклюзивною освітою, становить 103 дитини, а статистика Львова повідомляє про 528 дітей, які навчаються в інклюзивних класах. «Водночас у 20 спеціальних загальноосвітніх школах-інтернатах навчаються 2380 дітей. Таким чином, діти, які виховуються у спеціальних інтернатних закладах через вади здоров’я, реалізують своє право на освіту, але втрачають право на виховання в сім’ї», – підкреслив він. У цьому контексті Уповноважений Президента наголосив на необхідності розвитку інклюзивної освіти в тісному зв’язку з реформуванням інтернатних закладів для дітей з особливими освітніми потребами.

Разом із тим, за словами Ю.Павленка, слід поширювати досвід роботи Львівського навчально-реабілітаційного центру «Левеня», який надає послуги з реабілітації та навчання дітей з вадами зору. У цьому центрі вперше в Україні проводяться науково-педагогічні дослідження комплексної психолого-педагогічної, медичної, соціальної реабілітації таких дітей.

Уповноважений Президента з прав дитини відзначив важливість якісної роботи фахівців соціальної роботи. За його словами, в області запроваджено 709 нових посад фахівців соціальної роботи, які протягом 2012 року відвідали 19527 сімей, виявили 4064 сімей, які потребують підтримки, та 1973 сім’ї, які перебувають у складних життєвих обставинах. Головне завдання фахівців соціальної роботи – стати помічниками родини, допомогти батькам не втратити право на виховання власних дітей, підкреслив Юрій Павленко. «Особливу увагу необхідно приділити дітям із сімей трудових мігрантів. Кожна така дитина має перебувати під захистом фахівців соціальної роботи», – підкреслив він.

Ю.Павленко також відзначив незадовільний стан лікувальних закладів для дітей в області. Зокрема, під час перевірки Мостиської районної лікарні, дитячого відділення та пологового відділення Самбірської районної лікарні було виявлено порушення в частині забезпечення інвентарем, функціональними ліжками, медичним обладнанням згідно з табелем оснащення. «Ці медичні заклади не можуть надавати якісних послуг дітям», – констатував він.

Кожна міська, районна дитяча лікарня та дитяче відділення лікувальних закладів Львівської області потребують ретельної перевірки та приведення їх діяльності, матеріально-технічного забезпечення у відповідність до вимог законодавства та доручення Президента України від 30 серпня 2012 року, наголосив Уповноважений Глави держави.

Крім того, заявив Юрій Павленко, облдержадміністрації необхідно вжити заходів щодо недопущення переривання процесу лікування дітей, хворих на онкологічні та онкогематологічні захворювання, а також на інші складні та рідкісні форми захворювань через несвоєчасність здійснення закупівель, поставок відповідних лікарських засобів. «Відповідно до доручення Президента України, в цьому році потреби дітей, які хворіють на онко- та онкогематологічні захворювання, мають бути забезпечені на 100% за державні кошти», – зазначив він, додавши, що в Держбюджеті на ці цілі передбачено 216 млн гривень.

Водночас Уповноважений Президента з прав дитини позитивно відзначив рішення Львівської обласної ради щодо виділення коштів на лікування у дітей таких рідкісних захворювань, як ювенільний ревматоїдний артрит та муковісцидоз.

За результатами інспекційної поїздки Уповноваженого з прав дитини буде видане окреме доручення голови Львівської обласної державної адміністрації.

 

Вы можите оставить комментарий, или поставить трэкбек со своего сайта.

Написать комментарий

XHTML: Вы можете использовать эти теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*