‎Децентралізація та створення громад на Турківщині  

поділ на громади на друк 5 громад (2)В Україні активно продовжується процес децентралізації державної влади та створення об’єднаних територіальних громад (ОТГ).

Так на даний час райдержадміністрацією прийнято від міністерства юстиції повноваження щодо реєстрації майнових та речових прав. Для цього у РДА створено службу державних реєстраторів. Що стосується реєстрації громадських організацій та осередків партій то ці повноваження передані обласним управлінням юстиції. Однак прийом документів у сфері реєстрації громадських організацій здійснюється через районний центр надання адміністративних послуг.

Також від міграційної служби органам місцевого самоврядування з 4 квітня 2016 року передано повноваження щодо реєстрації місця проживання.

Міністр юстиції Петро Петренко заявив, що згодом функції реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) також передадуть місцевій владі.

Що стосується створення громад, то їх в Україні вже створено 172, з них 16 на Львівщині. Лідером в області зі створення ОТГ є Самбірський район, де діють 8 громад, проте не в усіх із них є задовільні фінансові показники. Відтак, облдержадміністрація і Офіс реформ запропонували окрім створення в районі нових ОТГ, об’єднати і вже існуючі. Новим проектом перспективного плану пропонується створити на Самбірщині з населенням близько 150 тисяч тільки 4 громади. За попередніми підрахунками, на потреби освіти Самбірського району бракує близько 8 мільйонів гривень, з них борг на зарплату складає понад 3.5 мільйона гривень. У той же час, у педагогічних колективів, школи яких увійшли до складу перших восьми об’єднаних територіальних громад, цих фінансових проблем немає.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», прийнятого Верховною Радою України 5 лютого 2015 року, облдержадміністрації подають перспективний план формування спроможних громад на затвердження сесії обласної ради, після чого ці плани передаються Кабінету Міністрів України.

Попередній план затверджено сесією Львівської обласної ради рішенням №1380 від 7 липня 2015 року.

Кабінет Міністрів України при розгляді Перспективного плану спроможних територіальних громад Львівської області розпорядженням від 11.11.2015 № 1158-р. затвердив на Турківщині із 12 поданих тільки 2 громади, які відповідають Методиці формування спроможних територіальних громад: Турківську та Боринську.

На даний час обласний офіс реформ вносить уточнення до Перспективного плану.

Днями у Львівській обласній державній адміністрації відбулося обговорення проекту перспективного плану Турківського району. У обговоренні взяли участь голова Турківської РДА Олександр Лабецький, голова Турківської районної ради Володимир Лозюк, голови місцевих рад району, представники департаментів ЛОДА, наукові співробітники Інституту регіональних досліджень, депутати Львівської обласної ради від Турківщини.

В результаті обговорення пропонується створити 5 громад з адміністративними центрами у м.Турка, смт.Бориня, с.Верхнє Висоцьке; с. Нижня Яблунька, с.Вовче (див. карту):

  • Турківська (рад-11, насел. пунктів – 24, населення -20077 , площа – 391,65 кв. км.)
  • Нижньояблунська (сільрад-5, насел. пунктів – 6, населення – 7651, площа – 185,49 кв. км.)
  • Боринська (рад-8, насел. пунктів – 21, населення -11002 , площа – 266,54 кв. км.)
  • Верхньовисоцька (рад-6, насел. пунктів – 9, населення – 6556 , площа – 225,03 кв. км.)
  • Вовченська (рад-3, насел. пунктів – 7, населення – 4973 , площа – 124,68 кв. км.)

Однак у нашому районі, як і в багатьох інших є проблеми з добровільним об’єднанням громад. Майже кожне село прагне стати центром громади. Тут необхідно зрозуміти таку істину, якщо буде створено 5 громад, що відповідають перспективному плану, то жителі нашого району матимуть не по 2, а 5 пожежних частин, 5 станцій швидкої допомоги, 5 центрів надання адміністративних послуг, 5 опорних шкіл і новостворені громади одержать повноваження ті що має тепер райдержадміністрація або міста обласного підпорядкування. Тоді в нас будуть великі шанси зберегти гірський район, як у Польщі сусідні гірські Бещадський та Ліський повіти, де було створено 3-5 гмін (громад).

Уряд вирішуватиме проблему, коли окремі громади, не бажаючи об’єднуватися, не дозволять створити ОТГ по перспективному плану.

Громади, які хочуть об’єднатися заради поліпшення умов життя на своїх територіях, часто стають заручниками сусідів, які цього не бажають. Про це сказав Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В’ячеслав Негода, коментуючи призначення Центральною виборчою комісією виборів у п’яти об’єднаних громадах, що не відповідають перспективним планам формування громад областей.

«Мета добровільного об’єднання — створення спроможних громад, які зможуть забезпечити свій розвиток та взяти на себе у повному обсязі відповідальність за вирішення місцевих проблем. Для цього вони повинні утворюватися за урядовою методикою, відповідати перспективним планам формування громад області. Лише в такому випадку законодавство гарантує їм відповідні повноваження, а під них — фінансові та інші ресурси», — зазначив В’ячеслав Негода.

 

Вы можите оставить комментарий, или поставить трэкбек со своего сайта.

Написать комментарий

XHTML: Вы можете использовать эти теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*